भेनेजयुयलाका राष्ट्रपति माडुरो माथि ड्रोन हमला

विदुर खबर २०७५ साउन २१ गते १:३२

(एजेन्सी)
भेनेजुयलाका राष्ट्रपति निकोलस माडुरो शनिवार हत्या प्रयासबाट जोगिएका छन् । राजधानी काराकासमा सयौं सेना माझ भाषण दिइरहेकोबेला अचानक विस्फोटक पदार्थ बोकको ड्रोन विमानहरुले उनी माथि लक्षित आक्रमण गरेका थिए ।

Advertisement

घटनाकोबेला सो कार्यक्रम सरकारी टेलिभिजनमा प्रत्यक्ष प्रशारण भइरहेको सरकारी अधिकारीहरुले बताएका छन् । यस घटनामा केहि सैनिक घाइते भएका छन् । भाषणकै क्रममा आकासमा विस्फोटको आवाज सुनिएपछि माडुरो र उनकी पत्नी सिलिया फ्लोरेसले आश्चर्य मान्दै माथि हेरेका थिए ।

पछि उनले आफुलाई मार्नै खोजिएक ेबताएक थिए । संचार मन्त्री जोर्ग रोड्रिगुएजले माडुरो नेसनल गार्डको ८१ वार्षिकोत्सवमा आयोजित कार्यक्रममा सरिक भइरहेकोबेला स्थानिय समय अनुसार साँझ साढे पाँच बजे सो घटना घटेको पुष्टि गरेका छन् ।

Advertisement

डरले काँप्दै गरेका माडुरोले भेनकाछन् , ‘ मेरा आँखै अगाडि उडिरहेको एउटा वस्तु विस्फोट भयो । मैले त कार्यक्रममको शोभा बढाउन कुनै प्रोटोटेक्निक प्रदर्शन गरिएको भन्ठानेको थिए । त्यसको लगत्तै अर्को विस्फोट भयो । ’

टेलिभिजना फुटेजले माडुरोलाई अंगरक्षकहरुले घटनास्थबाट सुरक्षित ढंगले बाहिर लगेको र पोशाकमा सजिएका सेना घटनास्थलमा तितरवितर भएके देखाएको छ । कोलम्बियाली राष्ट्रपति हुवाँ म्यानुयल सान्तोस लगायत बोगोटा र मायामिमा रहेका कटर दक्षिणपन्थि शत्रुहरुको यसमा हात हुनुपर्ने माडुरोले बताएका छन् ।

Advertisement


यस घटना सम्बन्धमा केहि आशंकित व्यक्तिलाई गिरफतार गरिएको छ । माडुरोेले यसबार ेगम्भीर छानविन हुने बताएका छन् । भेनेजुयलाको सरकारले यस अघि पनि पटक पटक विपक्षी कार्यकर्ताहरुले माडुरो माथि आक्रमणको षडयन्त्र गरिरहेको आरोप लगाउने गरेको थियो ।

महानययाधिवक्ता तारेक विलियम सावले यो आक्रमणको लक्ष माडुरोमा मात्र सिमित नरहेर सम्पुर्ण उच्च पदस्थ सैनिक अधिकृतलाई सखाप पानु रहेको देखिएको प्रतिक्रिया दिएक छन् । तर घटनास्थलमा पुगेका अग्निनियन्त्रकहरुले सरकाको भनाईलाई विवादमा पार्ने खालको टिप्पणी गरेका छन् । तिनीहरुले माडुरोको भाषण भइरहेको स्थान नजिकको एउटा अपार्टमेन्टमा एउटा ग्यास टैंक विस्फोट भएके जनाएक छन् ।

गत वर्ष पनि भनेजुयलामा दैनिक जस्तो विरोध प्रदर्शन भइरहेकोबेला एकजना विद«ोही प्रहरी अधिकारीले एउटा चोरिएको हेलिकोप्टर उडाएर विभिन्न सरकारी कार्यालय भवनहरुमा गि«ेनेड प्रहार गरेका थिए । ओस्कर पेरेज नामक ति व्यक्तिको पछि सुराक्षकर्मिको गोली लागेर मृत्यु भएके थियो ।

प्रतिक्रिया