प्रहरी छल्दै रातिराति यात्रा,प्रशासनले कडाइ गरे पनि रोकिएनन् हिँडेरै घर जानेहरू

विदुर खबर २०७७ वैशाख ५ गते १९:१७

नुवाकोट । गृह मन्त्रालयले लकडाउनमा कडाइ गर्दै एकबाट अर्को जिल्ला आउजाउमा रोक लगाए पनि यात्रुहरू रातिराति लुकेर नाका कट्न थालेका छन् ।

Advertisement

खास गरी मजदुरीका लागि विभिन्न जिल्ला आएकाहरू बेखर्ची भएपछि जोखिम मोलेर घर फर्कंदै छन् ।सप्तरीको खडक नगरपालिका हिँडेका रमेश यादवसहित १५ जनाको टोली बिहीबार राति ८ बजे बनेपा आइपुगेको थियो । ‘प्रहरीबाट छलिँदै यहाँसम्म पुगेका हौं, सोधिहाले अलि परसम्म हो भन्दै ढाँट्दै आएका छौं,’ यादवले भने, ‘कोठामा खानेकुरा सबै सकियो, कसरी पेट पाल्ने भनेर गाउँ जान लागेका हौं ।’

काठमाडौंमा मजदुरी गर्ने उनीहरू बनेपा आइपुग्दा थकित देखिएका थिए । ‘अझ ४/५ दिन त लाग्छ होला,’ खुट्टामा ब्यान्डेज बाँधेका टोलीका सदस्य भन्छन्, ‘जति दुःख भए पनि के गर्ने, खान नपाएर मर्नुभन्दा त यही दुःख कम्ती छ ।’ सुर्खेतका सागर शाहीसहित १५ जना सिन्धुपाल्चोकमा निर्माण मजदुरका रूपमा काम गर्थे । ‘जिम्मा लिएको काम सकियो, खानेबस्ने व्यवस्थापन हुन सकेन अनि पैदल नै भए पनि जान लागेका हौं,’ उनले भने, ‘प्रशासनले रोक लगाएको त थाहा थियो तर खानेबस्ने अवस्था नै नभएपछि के गर्नु ?’ बीपी र अरनिको राजमार्गमा यसरी जानेहरूको दिनहुँ लर्को लाग्छ । राजमार्गमा प्रहरीले कडाइ गरेपछि उनीहरू वैकल्पिक सडक प्रयोग गर्न थालेका छन् । केही पैदल यात्रीलाई भने काभ्रे प्रशासनले फिर्ता पठाएको छ ।

Advertisement

भिडियो कन्फरेन्समार्फत बिहीबार बसेको प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभा सदस्य तथा जिल्ला कमान्ड पोस्टको बैठकमा पनि सांसदहरुले पैदल यात्रीको समस्या समाधन गर्नुपर्ने धारणा राखेका थिए । उपत्यकाबाट पैदल आएकालाई काभ्रेले फिर्ता पठाउनु जायज नहुने भन्दै सांसदहरूले उनीहरूको व्यवस्थापन हुनुपर्ने बताए । जिल्ला विपद् व्यवस्थापन समितिका संयोजकसमेत रहेका प्रमुख जिल्ला अधिकारी श्रवणकुमार तिमल्सिनाले केन्द्रको नीतिअनुसार नै फिर्ता पठाइएको दाबी गर्दै उपत्यकाका सांसद, स्थानीय तहसँगको समन्वयमा उतै व्यवस्थापन गर्नुपर्ने तर्क गरेका थिए ।

 

Advertisement

बैठकले जिल्लाको प्रवेशविन्दुमा हुन सक्ने आवागमनलाई नियन्त्रण गर्ने निर्णयसमेत गरेको छ । लकडाउन थप कडा पार्न अनावश्यक हिँडडुल गर्न र सवारी साधन सञ्चालनमा पूर्ण रोक लगाउने जिल्ला सुरक्षा समितिको निर्णय छ ।

प्रतिक्रिया