इजरायलमा हमासको आक्रमणबाट १० नेपालीको मृत्यु

विदुर खबर २०८० असोज २२ गते ८:०६

नुवाकोट । दक्षिण इजरायलको द्वन्द्वग्रस्त क्षेत्र सेदोत नेगेभको किवुज अलुमिनमा हमासको आक्रमणमा परी १० जना नेपाली विद्यार्थीले ज्यान गुमाएको पुष्टि भएको छ ।

Advertisement

मृत्यु हुने सबै छात्र हुन् । इजरायलस्थित नेपाली दूतावासले आइतबार विज्ञप्ति जारी गरी १० जनाको मृत्यु भएको पुष्टि गरेको छ ।तेलअविवस्थित नेपाली दूतावासका अनुसार किवुज अलुमिनमा रहेका १७ जना नेपाली विद्यार्थीमध्ये १० जनाको मृत्यु भएको हो । एक जना बेपत्ता छन् ।

घाइते चार जनाको स्थानीय अस्पतालमा उपचार भइरहेको छ भने दुई जना सकुशल छन् । मृतकको शव नेपाल पठाउनका लागि इजरायल सरकारसँग आवश्यक समन्वय गरिरहेको नेपाली दूतावासले जनाएको छ । ‘सम्पर्कविहीन रहेका एक जना नेपालीको खोजी कार्य जारी छ,’ दूतावासको विज्ञप्तिमा भनिएको छ ।

Advertisement

मृत्यु हुनेका नाम भने दूतावासले विज्ञप्तिमा उल्लेख गरेको छैन । दूतावास स्रोतका अनुसार मृत्यु हुनेमा घोडाघोडी–४ का नारायणप्रसाद न्यौपाने, जयपृथ्वी–६ बझाङका गणेशकुमार नेपाली, बौनिया–३ कैलालीका आशिष चौधरी, लेकम–५ दार्चुलाका दीपेशराज बिष्ट, सपही–६ धनुषाका आनन्द साह, मधुवन–१ सुनसरीका राजेशकुमार स्वर्णकार, पाचनली–३ डोटीका राजन फुलरा, लमिखल–८ डोटीका पदम थापा, शारदा–३ सल्यानका प्रवेश भण्डारी र मालिकार्जुन–४ दार्चुलाका लोकेन्द्रसिंह धामी रहेका छन् ।

स्थानीय अस्पतालमा उपचार गराइरहेकामा शारदा–२ सल्यानका विधान सेजवाल, दंगीशरण–३ दाङका प्रविन डाँगी, टीकापुर–९ कैलालीका धनबहादुर चौधरी र गोरखा–८ गोरखाका हिमाञ्चल कट्टेल रहेका छन् । बेपत्ता हुनेमा भीमदत्त–३ कञ्चनपुरका विपिन जोशी रहेका छन् भने त्रिवेणी–१ सल्यानका प्रमोद केसी र त्रिशक्ति–४ कैलालीका वीरेन्द्र चौधरी भजनी सुरक्षित छन् ।

Advertisement

हमास लडाकुको आक्रमणमा परी घाइते भएलगत्तै कञ्चनपुरका विपिन जोशीले फोन गर्दै नजिकको दूरीमा रहेको बर्दियाका लुइस रिजालको टोलीसमक्ष एम्बुलेन्स पठाइदिन गुहार मागेका थिए । यो टोलीमा नेपाली तीन युवतीसहित ११ जना छन् । त्यतिखेर ५ जना मात्रै घाइते भएका थिए । ‘हमास आक्रमणकारीले साथीहरू बसेको क्याम्पभित्रै ग्रिनेड फालेका थिए । त्यो ग्रिनेडलाई विपिनले कोठाबाट बाहिर फालिदिए । त्यसपछि फेरि अर्को ग्रिनेड फालियो ।

त्यो विस्फोट हुँदा ५ जना साथीहरू घाइते भएका थिए,’ घाइतेहरूसँग निरन्तर सम्पर्कमा रहेका रिजालले  फोनमा भने, ‘सुरुमा घाइते साथीहरूमध्ये चार जना अस्पताल गए, घाइते नभएका साथीहरू भने पछि मारिए ।’

 

प्रतिक्रिया