अब कक्षा १२ मा ३५ प्रतिशत नल्याए स्नातक पढ्न नपाइने

विदुर खबर २०७९ साउन १६ गते ७:४२

नुवाकोट । कक्षा १२ का विद्यार्थीहले लब्धांकपत्रमा ३५ प्रतिशत नकटाए स्नातक तहमा भर्ना हुन नपाउने भएका छन ।

Advertisement

राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डले यो वर्षबाट लेटर ग्रेडिङ पद्धति कार्यविधि–२०७८ लागु गर्ने निर्णय गरेसँगै विद्यालय तहको अन्तिम परीक्षामा ‘नट ग्रेडेड’ अवर्गीकृत प्राप्त गरेका विद्यार्थीले स्नातक तहमा भर्ना हुन नपाउने भएका हुन ।

विद्यार्थीले ‘नट ग्रेडेड’ अंक नकटाएसम्म ट्रान्सक्रिप्ट पाउँदैनन । बोर्डले अनिवार्य रूपमा ३५ प्रतिशत अर्थात डी ग्रेड पाएकालाई मात्र उत्तीर्ण भएको मान्यता दिने भएपछि माथिल्लो तहमा अध्ययन गर्ने विद्यार्थीको संख्या ह्वात्तै घट्ने अनुमान गरिएको छ ।

Advertisement

बोर्डका परीक्षा नियन्त्रक कृष्णप्रसाद शर्माले कार्यविधिअनुसार सैद्धान्तिक परीक्षामा ३५ र प्रयोगात्मकमा ४० प्रतिशत अंक ल्याउनुपर्ने अनिवार्य व्यवस्था गरिएको जानकारी दिए । उनले ‘३५ प्रतिशतभन्दा कम अंक ल्याउने अनुत्तीर्ण वा सोसरह हुने बताए ।

गत वर्षसम्म विद्यार्थीले पाएको अंकलाई ९ समूहमा विभाजन गरिएको थियो । यो वर्ष ८ समुह रहने कार्यविधिमा उल्लेख छ । कार्यविधिमा डी प्लस र ई समूह हटाइएको छ । नयाँ कार्यविधिमा डी प्लस हटाइएको छ ।

Advertisement

भदौ ११ र १२ मा एसईई ग्रेडवृद्धि परीक्षा

राष्ट्रिय परीक्षा बोर्ड परीक्षा नियन्त्रण कार्यालयले ९कक्षा १०० एसईईको ग्रेडवृद्धि परीक्षाको मिति तय गरेको छ ।
अन्तिम ग्रेड सी वा सीभन्दा कम प्राप्त गरेका विषयमध्ये परीक्षार्थीले आफूले चाहेको बढीमा दुई विषयसम्म र दुई विषयमै अनुपस्थित रहेका परीक्षार्र्थीहरूले ग्रेडवृद्धि पूरक परीक्षामा सहभागी हुन पाउने छन । परीक्षा भदौ ११ र १२ हुने गरी परीक्षाको तालिका सार्वजनिक गरिएको छ ।

पूरक परीक्षामा सहभागी हुने परीक्षार्थीलाई सम्बन्धित विद्यालयमार्फत् भदौ ५ गतेसम्ममा शिक्षा, विकास तथा समन्वय इकाइमा परीक्षा आवेदन फारम पेस गर्न सूचित गरिएको छ ।

परीक्षार्थीले आफूले परीक्षा दिने विषयहरूमध्ये सबैभन्दा सानो अंक भएको कोड नं। पहिलो दिन र ठूलो अंक भएको कोड नं को विषयमा दोस्रो दिनको परीक्षामा सहभागी हुन पर्नेछ । कुनै आकस्मिक बिदा पर्न गएमा पनि बोर्डको पूर्व सूचना बिना परीक्षा स्थगित नहुने सूचनामा जनाइएको छ ।

पनिकाले सम्बन्धित जिल्लाको सदरमुकामको विद्यालयमा परीक्षा केन्द्र हुने र एसईई परीक्षाको प्रवेशपत्र नै पूरक परीक्षाको लागि प्रवेशपत्र कायम गरिएको जनाएको छ ।

प्रतिक्रिया