वाग्मतीका प्रदेशका ६ जिल्लामा बर्डफ्लु

विदुर खबर २०७८ चैत ११ गते ७:२३

नुवाकोट । वाग्मती प्रदेशका ६ जिल्लामा बर्डफ्लु देखा परेको छ । वाग्मती प्रदेश कृषि तथा पशुपक्षी विकास मन्त्रालय हेटौंडाका अनुसार काठमाडौं, ललितपुर, भक्तपुर, चितवन, मकवानपुर र सिन्धुपाल्चोकमा बर्डफ्लु देखिएको हो । 

Advertisement

मन्त्रालयका सचिव डा. शरणकुमार पाण्डेका अनुसार माघ १६ गतेदेखि हालसम्ममा संक्रमण देखिएको हो । हालसम्म बर्डफ्लु रोग संक्रमण देखिएको स्थानहरुमा ५८ हजार २ सय ६१ पक्षी, २२ हजार ३४ वटा अण्डा र ११ हजार ४ सय ३९ केजी दाना सुरक्षित तवरबाट नष्ट गरिएको छ ।

‘संक्रमण देखिएको स्थानबाट रोग अन्यत्र फैलिन नदिन नमुना संकलन र निगरानीका कार्यहरु हामीले सञ्चालन गरिरहेका छौं ।’, सचिव पाण्डेले भने । बर्डफ्लुका कारण हालसम्म करिब तीन करोड रुपैयाँ बराबरको क्षति भएको अनुमान मन्त्रालयले गरेको छ ।

Advertisement

मन्त्रालयले बर्डफ्लुको समयमै निदान र नियन्त्रणका लागि वाग्मती प्रदेश सरकार मातहतका निकायमा कार्यरत पशु चिकित्सक तथा अन्य कर्मचारीहरुलाई लामो विदामा नबस्न र जिल्ला नछाड्न पत्रचारसमेत गरेको छ । उनका अनुसार भेटनरी अस्पताल तथा पशु सेवा विज्ञ केन्द्रबाट बर्डफ्लुको परीक्षण गर्ने व्यवस्था मिलाइएको छ ।

‘प्रत्येक जिल्लाको नाकामा जाँचमा कडा व्यवस्था र ढुवानीमा रिपोर्ट अनिवार्य गरेका छौं,’ उनले भने,‘प्रदेशभित्र बर्डफ्लु नियन्त्रणका लागि आवश्यक जनशक्ति व्यवस्थापन गर्न कृषि तथा पशुविज्ञान अध्ययन संस्थानसँग छलफल गरिरहेका छौं ।’ मन्त्रालयले कृषकहरुलाई बर्डफ्लु रोगको सूचना छिट्टो प्रवाह गर्न टोल फ्री नम्बरको व्यवस्था समेत गरिएको जनाएको छ ।

Advertisement

प्रतिक्रिया