उपत्यकामा फोहाेर थुप्रियो

विदुर खबर २०७८ भदौ ८ गते २०:४८

नुवाकोट । काठमाडौँमा फोहाेर थुप्रिएपछि महानगरवासी समस्यामा परेका छन्।

Advertisement

गत सोमबारदेखि थुप्रिएको फोहाेर व्यवस्थापनको निकास अझै निस्किएको छैन। महानगरवासीका घरघरमा फोहाेर थुप्रिएको आज १० दिन पुगेको छ। महानगरपालिकाले फोहरको व्यवस्थापन गर्न नसक्दा यहाँका बासिन्दा समस्यामा परेका हुन्। नियमितरुपमा पानी परिरहेकाले फोहाेर व्यवस्थापनमा थप समस्या भएको काठमाडौँ महानगरपालिका वातावरण विभागले जनाएको छ।

उपत्यकाका १८ स्थानीय तहको फोहाेर व्यवस्थापन गरिँदै आएको सिसडोल भरिएको र दीर्घकालीन व्यवस्थापनस्थल निर्माण सम्पन्न नहुँदा समस्या थप चुलिएको हो। विगत एक हप्तादेखि उपत्यकाको फोहाेर नियमितरुपमा उठ्न सकेको छैन। गत साउन ३२ गते नै कामपाले सार्वजनिकरुपमा सूचना जारी गरेर नगरवासीलाई एक हप्ता घर बाहिर फोहाेर ननिकाल्न आग्रह गरेको थियो।

Advertisement

सूचना निकालेको पनि एक हप्ता भयो, अझै साविकको जस्तो फोहर व्यवस्थापन हुन सकेको छैन, जसले गर्दा नदी किनार र सडक छेउछाउमा दुर्गन्ध फैलिएको छ। कामपा वातावरण विभागका प्रमुख हरिकुमार श्रेष्ठले सहरी विकास मन्त्रालयले समयमा नै दीर्घकालीन ल्याण्डफिल निर्माणको काम सम्पन्न नगर्दा थप समस्या भएको बताए। उनले भने, “निमार्णाधीन बञ्चरेडाँडामा फोहाेर व्यवस्थापनको काम शुरु नगरिएसम्म समस्या समाधान हुँदैन, सिसडोलमा अब व्यवस्थापन गर्ने ठाउँ छैन।”

सिसडोलमा विसं २०६२ मा दुई वर्षको फोहाेर व्यवस्थापन गर्न सकिने क्षमताको ल्याण्डफिड निर्माण गरिएकामा पटक पटक विस्तार गरेर अहिलेसम्मको फोहर व्यवस्थापन गरिँदै आएको छ। हरेक दिन उपत्यकाबाट दैनिक एक हजार २०० मेट्रिक टन फोहर सिसडोलमा व्यवस्थापन हुँदै आएको छ। जसमा सबैभन्दा बढी कामपाको ५०० मेट्रिक टन रहेको छ। निजी र कामपाको गरी २०० गाडी फोहाेर लाने गरिएकामा अहिले दैनिक ५० गाडी मुस्किलले सिसडोल पुग्ने गरेका छन्।

Advertisement

हाल फोहाेर व्यवस्थापन गरिँदै आएको सिसडोलभन्दा दुई किलोमिटर टाढा बञ्चरेडाँडामा दीर्घकालीन फोहाेर व्यवस्थापन गर्न ल्याण्डफिल निर्माण कार्य भइरहेको छ।

प्रतिक्रिया