नुवाकोटमा छोरीलाई शिक्षक बनाउन प्रअद्वारा प्रतिस्पर्धीको दरखास्त अस्वीकार

विदुर खबर २०८० भदौ २७ गते ११:०१

नुवाकोट । नुवाकोट सूर्यगढी गाउँपालिका–१ स्थित मंगलादेवी माध्यमिक विद्यालयका प्रधानाध्यापक दत्तप्रसाद न्यौपानेले आफ्नै छोरीलाई राहत शिक्षकमा नियुक्ति गर्न अन्य प्रतिस्पर्धीको दरखास्त लिन अस्वीकार गरेको पाइएको छ ।

Advertisement

शिक्षा विकास तथा समन्वय इकाइ नुवाकोटको स्वीकृतिमा दुई जना राहत अनुदान दरबन्दीमा शिक्षक नियुक्ति गर्न भदौ १२ गते विद्यालयले विज्ञापन गरेको थियो । गोप्य रूपमा गरिएको विज्ञापनको सूचना बाहिरिएपछि दरखास्त दिन पुगेका अन्य प्रतिस्पर्धीको निवेदन दर्ता गर्न रोकिएको विद्यालय स्रोतले जनाएको छ ।

राहत दरबन्दी शिक्षा मन्त्रालयले तलबसुविधा अनुदान दिने कोटा हो । उक्त पदमा निवेदन दिन जाँदा प्रअ न्यौपानेले दर्ता गर्न अस्वीकार गरेको विदुर नगरपालिका–४ की नानुमैया नेपालले बताइन् । उनी शिक्षक सेवा आयोगको खुल्ला प्रतिस्पर्धामा गत चैतमा वैकल्पिकमा परेर करार सूचीमा सूचीकृत भएकी थिइन् । यस्ता उम्मेदवारलाई स्वतः राहत दरबन्दीमा नियुक्ति दिनुपर्ने व्यवस्था छ । उक्त कुरा विज्ञापनमा पनि उल्लेख छ । शिक्षा तथा मानवस्रोत विकास केन्द्रले आयोगका करार सूचीमा परेकालाई प्राथमिकता दिएर शिक्षक नियुक्ति गर्न देशभर सर्कुलरसमेत गरेको छ । नेपाललाई नियुक्ति गर्दा छोरी अञ्जु न्यौपाने प्रतिस्पर्धाबाट स्वतः बाहिरिने भएपछि दरखास्त नै दर्ता नगरिएको विद्यालयका एक शिक्षकले बताए ।

Advertisement

नेपाल आइतबार दरखास्तसहित विद्यालय पुगेकी थिइन् । ‘प्रअले अहिले दरखास्त दिन मिल्दैन, दर्ता पनि हुँदैन भन्नुभयो, दर्ता गर्नैपर्ने भए २६ गते आउनु भन्नुभयो,’ उनले भनिन्, ‘त्यसपछि हामीले गाउँपालिका कार्यालय र शिक्षा इकाइमा उजुरी दिएका छौं ।’ सोमबार उजुरी दिइएको हो । मंगलबार आवेदन दिने अन्तिम दिन थियो । दुई पदका लागि अन्तिम दिनसम्म तीन जनाको मात्रै दरखास्त परेको प्रअ न्यौपानेले बताए । ‘सकभर विद्यालयमा कार्यरत र स्थानीयलाई नियुक्ति दिने हाम्रो कुरा भएको थियो,’ उनले भने, ‘त्यही भएर अरू दरखास्त दर्ता नगरिएको हो ।’ उनले विद्यालयको आन्तरिक कारण बाहिरको दरखास्त लिन नसकिएको स्वीकार गरे । ‘१५/१६ वर्षदेखि करारमा काम गर्दै आएका शिक्षक छन्, उहाँहरूको व्यवस्थापन गर्नुपर्नेछ,’ उनले भने । विद्यालयका एक शिक्षकका अनुसार प्रअकी छोरी एक महिनाअघि मात्र करारमा नियुक्त भएकी थिइन् । उनलाई राहत दरबन्दीमा राख्न चलखेल गरिएको हो ।

प्रअ न्यौपानेले भने कागजात अपुरो भएका कारण अञ्जुको दरखास्त नपरेको जनाए । करारमा कार्यरत शिक्षक सरस्वती श्रेष्ठ, स्थानीय अप्सरा अधिकारी र कुमारी तामाङको मात्र आवेदन दर्ता भएको उनको भनाइ छ । ‘पहिले करारका सरस्वती र अञ्जुले आवेदन दिने कुरा थियो, पछि अञ्जुको प्रक्रिया पुगेन,’ उनले भने । प्रस्तावित शिक्षा विधेयकमा राहत शिक्षकलाई स्वतः स्थायी दरबन्दीमा परिणत गर्ने र स्थायी हुन निश्चित प्रतिशतलाई आन्तरिक प्रतिस्पर्धा गराउने प्रस्ताव गरिएको छ । सोही कारण छोरीलाई जसरी पनि नियुक्ति दिन जिल्लाभित्रै र बाहिरबाट आएका थुप्रै निवेदन अस्वीकार भएको एक शिक्षकले बताए ।

Advertisement

गाउँपालिकाका अध्यक्ष घलेले प्राविको दरखास्त आह्वान गरे पनि माविसम्म पढाउन सक्ने शिक्षक चाहिएकाले निवेदन दर्ता नभएको हुन सक्ने प्रतिक्रिया दिए । ‘प्राविको शिक्षक भए पनि माविमा अंग्रेजी, गणित पढाउनुपर्छ, विषय नमिलेर दर्ता नभएको हुन सक्छ, सबै दरखास्त दर्ता नभएको होइन, करार सूचीको मात्र दर्ता नभएको होला,’ उनले भने ।  दरखास्त दर्ता नभएको विषयमा गाउँपालिकामा कुनै पनि उजुरी नआएको समेत उनले दाबी गरेको समाचार आजको कान्तिपुर दैनिकले लेखेको छ ।

प्रतिक्रिया