अन्ततः एमाले प्रमुख प्रतिपक्षीमा धकेलियो

विदुर खबर २०७९ फागुन १६ गते ८:१४

नुवाकोट । दुई दिन अगाडि आफैंले गरेको निर्णय सच्याउँदै नेकपा एमाले सरकारबाट बाहिरिएको छ ।

Advertisement

केन्द्रीय मुख्यालय च्यासलमा सोमबार बसेको सचिवालय बैठकको निर्णयअनुसार, एमालेका आठ मन्त्रीले प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डलाई राजीनामा बुझाएका हुन् । सचिवालय बैठकले सरकारलाई दिएको समर्थन समेत फिर्ता लिएकाले अब एमाले प्रमुख प्रतिपक्षी दल बन्न पुगेको छ । ‘अब हामी रचनात्मक र सशक्त प्रमुख प्रतिपक्षी भूमिकामा रहन्छौं, हाम्रो गतिविधि पनि त्यसैअनुसार हुनेछ’ एमाले नेता डा. राजन भट्टराई भन्छन् ।

अरु दलजस्तो सत्ताकै निम्ति टाँस्सिएर बस्ने शक्ति एमाले नरहेकाले समर्थन फिर्ता लिने निर्णय गरेको उनी तर्क गर्छन् । ‘कतिपय दलहरुमा सत्ताबाहेक अर्थोक केही नदेख्ने देखियो, तर हामी त्यस्तो गर्दैनौं भन्ने बैठकको सन्देश हो’, भट्टराई भन्छन् ।

Advertisement

एमाले प्रचार विभाग उपप्रमुख विष्णु रिजाल, प्रमुख प्रतिपक्षी भूमिकामा धकेलिंदा पनि एमालेप्रति सार्वजनिक धारणा सकारात्मक बनेको बताउँछन् । एमालेले विना अभियोगको सजाय खेप्नु परेकाले सार्वजनिक धारणा सकारात्मक बनेको रिजालको बुझाइ छ । तर घटनाक्रम र राजनीतिक परिस्थिति हेर्दा भने एमाले आफ्नै चाहनाले सोमबार सरकारबाट बाहिरिएको होइन ।

माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष एवं प्रधानमन्त्री प्रचण्डले नै एमालेलाई सत्ताबाट बाहिरिन निरन्तर दबाव दिएका थिए । एकपछि अर्को शृङ्खलाबद्ध निर्णयमार्फत एमालेलाई सत्ताबाट बाहिरिने वातावरण बनाइरहेका प्रचण्डले आइतबार मात्रै परराष्ट्रमन्त्री डा.बिमला राई पौड्यालको जेनेभा भ्रमण स्थगित गरिदिएका थिए ।

Advertisement

संयुक्त राष्ट्र संघको मानव अधिकार परिषद् बैठकमा सहभागी हुन जेनेभा उड्ने तयारीमा रहेका मन्त्री पौड्यालको भ्रमण स्थगित गरिदिनुलाई एमालेले प्रतिष्ठाको विषय बनायो । एमालेबाट सरकारको नेतृत्व गरेका उपप्रधान एवम् अर्थमन्त्री विष्णुप्रसाद पौडेलले त्यसबारे प्रधानमन्त्री प्रचण्डसँग आइतबार कुरा गरेका थिए ।

तर प्रधानमन्त्री प्रचण्डले कुनै अलमल नगरी सरकारबाट हट्ने विकल्प दिएको एक नेता बताउँछन् । उनका अनुसार, प्रचण्डले पौडेलसँग तीन विकल्प रहेको बताएका थिए । ‘पहिले राजीनामा गरेर बाहिरिनुहोस् भन्ने थियो, नभए बिना विभागीय बनाउने र अन्तिममा हटाउनेसम्म भन्नुभयो’ मन्त्रीबाट राजीनामा गरेका एक नेता भन्छन्, ‘यस्तोमा पार्टीले राजीनामा गरेर बाहिरिने निर्णय लियो ।’

प्रतिक्रिया