कांग्रेस १४ औँ महाधिवेशनमा प्रतिनिधि सङ्ख्या चार हजार सात सय ४३ कायम

विदुर खबर २०७८ मंसिर २५ गते १७:५०

नुवाकोट । नेपाली कांग्रेसको १४ औँ महाधिवेशनमा प्रतिनिधिको सङ्ख्या चार हजार सात सय ४३ कायम रहेको छ ।

Advertisement

पार्टीको केन्द्रीय निर्वाचन समितिका अनुसार एक सय ६५ सङ्घीय निर्वाचन क्षेत्र, भ्रातृ तथा शुभेच्छुक संस्था र विदेशमा रहेका जनसम्पर्कबाट गरी यी सङ्ख्यामा महाधिवेशन प्रतिनिधि चयन भएका हुन् । 

पार्टीको केन्द्रीय निर्वाचन समितिका अनुसार महाधिवेशन प्रतिनिधिको नामावली प्रकाशन आज शुक्रवार भएको छ । उम्मेदवार मनोनयन दर्ता भोलि शनिवार अर्थात् मङ्सिर २५ गते बिहान १० देखि बेलुका ५ बजेसम्म राष्ट्रिय सभा गृहमा हुनेछ । उम्मेदवारी मनोनयन दर्तामाथि दाबी/विरोध र जाँच मङ्सिर २५ गते बेलुका ५ देखि ७ बजेसम्म र दाबी/विरोधमाथि निर्णय मङ्सिर २५ गते बेलुका ७ देखि ९ बजेसम्म हुने समितिले जनाएको छ । 

Advertisement

उम्मेदवारको पहिलो नामावली प्रकाशन मङ्सिर २५ गते राति ९ देखि १२ बजेसम्म, मनोनयन पत्र फिर्ता लिइसक्नुपर्ने समय मङ्सिर २६ गते बिहान ११ बजेसम्म, उम्मेदवारको अन्तिम नामावली प्रकाशन मङ्सिर २६ गते दिउँसो १२ बजेर १५ मिनेटमा र मतदान मङ्सिर २७ गते बिहान ८ बजेदेखि हुने समितिका संयोजक गोपालकृष्ण घिमिरेले जानकारी दिनुभयो ।

मतदान भने भृकुटीमण्डप र राष्ट्रिय सभा गृहमा हुनेछ । मतदानमा २९ किसिमका मतपत्र हुनेछन् भने उम्मेदवारको सङ्ख्या र पदअनुसारका आकार र रङका मतपत्रको व्यवस्था गरिनेछ । महाधिवेशनमा इलेक्ट्रोनिक भोटिङ मेशिन प्रयोग गर्नेबारेमा छलफल भए पनि अन्ततः कागजको मतपत्रमा नै मतदान हुने भएको छ । 

Advertisement

कांग्रेस केन्द्रीय कार्यसमितिका पदाधिकारीमध्ये एक सभापति, दुई उपसभापति, दुई महामन्त्री, आठ सहमहामन्त्री, आठ सहमहामन्त्रीको निर्वाचन हुने व्यवस्था छ । कोषाध्यक्ष भने निर्वाचित केन्द्रीय सदस्य मध्येबाट निर्वाचित हुने व्यवस्था छ ।

यसैगरी ३५ खुला केन्द्रीय सदस्य, महिला नौ, प्रत्येक प्रदेशबाट तीन जनाका दरले २१, दलित नौ, आदिवासी/जनजाति १५, खस/आर्य १३, मधेसी नौ, थारु चार, मुस्लिम तीन, पिछडिएको क्षेत्रबाट एक, अल्पसङ्ख्यक बाट एक, अपाङ्बाट एक सदस्य गरी कुल एक सय ३४ पदाधिकारी तथा सदस्यको निर्वाचन हुने विधानको व्यवस्था छ ।

यसबाहेक केन्द्रीय सभापतिले ३३ जना मनोनित गर्ने विधानमा उल्लेख छ । 

प्रतिक्रिया