नुवाकोटको दुप्चेश्वर गाउँपालिका डम्फुपार्क निर्माण

विदुर खबर २०७८ जेठ २१ गते १३:०१

नुवाकोट । दुप्चेश्वर गाउँपालिका वडा नं. ४ बेतिनीमा डम्फुपार्क निर्माण गरिएको छ ।

Advertisement

गाउँपालिकाको आर्थिक लगानीमा निर्माण गरिएको उक्त पार्कमा डम्फु र कुदाप अर्थात चुल्हो निर्माण गरिएको छ । ग्लान समुदायको उद्गम स्थलको रुपमा परिचित उक्त स्थानको ऐतिहासिक पहिचानलाई जोगाउनुको साथै पर्यटन प्रबर्द्धनको लागि पार्क निर्माण गरिएको गाउँपालिकाका अध्यक्ष योविन्द्रसिंह तामाङले बताए ।

उक्त स्थानबाट बसाई सरेर सिन्धुपाल्चोक, काभ्रेपलान्चोक, दोलखा, रामेछाप लगायतको जिल्लामा पुगेपनि विशेष पर्व तथा उत्सव मनाउन कुतबक्यापामा संयुक्त रुपमा खाना पकाएर खाने गरिन्थ्यो भन्ने इतिहास रहेको छ । उक्त इतिहासको जगेर्नाको लागि चुल्हो निर्माण गरिएको गाउँपालिकाका अध्यक्ष तामाङले बताए । तामाङ समुदायको साँस्कृतिक बाजाको रुपमा रहेको डम्फुको संरक्षण तथा पहिचान दिलाउन पार्कमा डम्फु निर्माण गरी नामाकरण नै डम्फुपार्क राखिएको अध्यक्ष तामाङले बताए ।

Advertisement

गत आर्थिक वर्षदेखि निर्माण सुरु गरिएको उक्त पार्क सम्पन्न गर्न २० लाख रुपैयाँ खर्च भएको छ । उक्त स्थानमा ग्लानहरुको ऐतिहासिक स्थल रहेकोले बुद्धको मूर्ति स्थापनाको लागि गाउँपालिकाको तयारी छ । पार्कमा यसै आर्थिक वर्षमा ७० मिटर लम्बाई र ४० मिटर चौडाई रहेको पोखरी सहितको बालउद्यान निर्माण गरिने गर्न लागेको अध्यक्ष तामङले बताए ।

पार्क निर्माणको चरणमै १५ हजार भन्दा बढिले पार्कको अवलोकन तथा भ्रमण गरिसकेका छन् । हाल निर्माण अहिले पनि पार्कको भ्रमणका लागि दैनिक एक सय ५० को हाराहारीमा आन्तरिक पर्यटकहरु आउने गरेका छन् ।

Advertisement

प्रतिक्रिया