त्रिशुली थ्रि बि जलविद्युतको काम ठप्प

विदुर खबर २०७७ मंसिर २५ गते १९:५३

नुवाकोट । नेपाल विद्युत प्राधिकरण अन्तरगतका कम्पनी तथा सहायक कम्पनीले बनाइरहेका साढे सात सय मेगावाट बराबरका आयोजानाहरु आगामी असार अगावै सकिनुुपर्छ । तर, यिमध्ये कुनै पनि आयोजनामा असार अगावै सकिने गरी काम भइरहेको छैन ।

Advertisement

सुरुको लक्ष्यअनुसार आगामी चैत अगावै सकिनुपर्ने हो, ३७ मेगावाटको माथिल्लो त्रिशुली थ्री बी जलविद्युत आयोजना । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले ‘जनताको जलविद्युत’ कार्यक्रम अन्तरगत २० कित्ता सेयर किनेको यो आयोजना करिब एक वर्षदेखि कोमामा छ । यो कम्पनीमा नेपाल टेलिकमको पनि लगानी छ ।

गत वर्ष नयाँ वर्ष मनाउन आयोजनाका चिनियाँ प्राविधिक घर फर्किएपछि चीनमा लकडाउन भयो । त्यही बेलादखि नै आयोजना प्रभावित बन्न थालेको थियो । त्रिशुली जलविद्युत कम्पनीका प्रवन्ध सञ्चालक मोहन गौतमका अनुसार चीनको लकडकाउन सकिएपछि नेपालको लकडाउनले उनीहरुलाई रोक्यो । त्यसपछि काम थाल्न आएका ११-१२ जना चिनियाँ प्राविधिक चीनमा कोरोना भ्याक्सिन लगाउने अभियान सुरु भ्एपछि फेरि फर्किएका छन् ।

Advertisement

‘भ्याक्सिनको पहिलो र दोस्रो डोज लगाउन २१ दिनको ग्याप चाहिने रहेछ,’ गौतमले भने, ‘अब जनवरीमा उनीहरु फर्किन्छन् होला ।’ यो आयोजनामा ४७ प्रतिशत भौतिक प्रगति भएको छ । सबै कामको जिम्मा चीनको सुईफा एएनएचई ग्रुपले पाएको छ । तर, अहिले ठेकदारको कोही प्रतिनिधि फिल्डमा छैनन् । साइटमा काम ठप्प छ ।

आयोजनाका निर्माण उपकरण चिनियाँ नाका अडि्कएको छ । लामो समयदेखि ती सामानको भन्सार जाँचपास हुन सकेको छैन । २०२१ मार्चमा सक्ने भनिएको यो आयोजना दुईवर्ष पछाडि धकेलिने अवस्था देखिएको प्रवन्ध सञ्चालक गौतम बताउँछन् ।

Advertisement

८ अर्ब २२ करोड लागतमा सक्ने लक्ष्य राखिएको यो आयोजना समयमै नसकिँदा सम्भावित लाभ पनि गुम्ने अवस्था आएको छ ।

प्रतिक्रिया