माथिल्लो त्रिशूली-३ ‘ए’ को परीक्षण चैत १ गतेबाट, ६० मेगावाट प्रणालीमा थपिँदै

विदुर खबर २०७५ फागुन २६ गते १५:००

नेपाल विद्युत प्राधिकरणले आगामी चैत १ गतेबाट ६० मेगावाटको माथिल्लो त्रिशूली ३ ‘ए’ जलविद्युत आयोजनाको परीक्षण सुरु गर्ने भएको छ । रसुवा र नुवाकोटको सीमामा निर्माण भएको आयोजनाको सिभिल संरचनाको परीक्षण सुरु गर्न लागिएको हो ।

Advertisement

विभिन्न चरणमा गरी संरचनाको ड्राइ र वेट टेष्ट गरिने आयोजना प्रमुख फणिन्द्रराज जोशिले बताए । उनका अनुसार बाँध, सुरुङ र विद्युतगृह लगायत संरचनाको पालै पालो परीक्षण हुनेछ । संरचनाको परीक्षण सुरु भएको मितिले विद्युत उत्पादन गर्न ४५ दिनको समय लाग्ने पनि उनले बताए । संरचनाको दुई चरणको परीक्षण पूरा भएपछि २०७६ वैशाख १५ गतेबाट विद्युत उत्पादन सुरु हुने जोशीले बताए । आगामी वैशाख १७ गतेदेखि आयोजनाको दुवै युनिटबाट विद्युत उत्पादन सुरु गर्ने लक्ष्य रहेको जोशीले जानकारी दिए । आयोजनाबाट उत्पादन हुने विद्युत डेढ किलोमिटर दुरीमा निर्माण भइरहेको त्रिशूली ३ ‘बी’ हब सबस्टेसनमा जोडिनेछ । परीक्षण अवधिभर बाँधको गेट खोल्ने र बन्द गर्ने काम बारम्बार गर्नु पर्ने हुँदा नदीको बहाव परिवर्तन हुने भएकाले बाँध क्षेत्रबाट ५ सय मिटरको दुरी वरपर हिँडडुल नगर्न प्राधिकरणले सर्वसाधारणमा आग्रह गरेको छ ।

२०६८ बाट निर्माण सुरु भएको आयोजना पटक पटकको म्याद थपपछि चिनियाँ ठेकेदार चाइना गेजुबा ग्रुप कर्पोरेशनले पूरा गरेर विद्युत उत्पादन गर्ने चरणमा पुर्याएको हो । विद्युत प्रवाह हुने ४५ किलोमिटर लामो २२० केभी त्रिशूली–मातातीर्थ प्रसारण लाइन पनि आयोजनाले निर्माण गरिरहेको छ । प्राधिकरणले चिनियाँ एक्जिम बैंकको १२ करोड ५० लाख अमेरिकी डलर (करिब १४ अर्ब २५ करोड रुपैयाँ) सहुलियत ऋणमा आयोजना निर्माण गर्न चिनियाँ कम्पनीसँग ठेक्का सम्झौता गरेको थियो । यो लागत आयोजना र प्रसारण लाइनको हो ।

Advertisement

प्रतिक्रिया